تزریق چربی بهتر است یا تزریق ژل؟

تزریق چربی بهتر است یا تزریق ژل؟ + [ویدئو]

برای فهمیدن اینکه تزریق ژل بهتر است یا چربی حتما این ویدئو را ببنید قطعا تماشای این ویدئو به تصمیم گیری شما خیلی کمک خواهد کرد.

 

 

 

افزایش سن و پیری امری غیرقابل‌انکار است و نمی‌توان جلوی اثرات آن را بر روی پوست گرفت. به ‌مرور زمان و با افزایش سن تولید کلاژن که باعث جوان‌سازی پوست است، در پوست کاهش پیدا کرده و چین‌وچروک‌هایی را بر روی سطح پوست ایجاد می‌کند. ازآنجایی‌که علاقه به جوانی و زیبایی در تمام افراد وجود دارد و مسئله بسیار مهمی در زندگی هر فرد محسوب می‌شود روند پیری و ازدست‌دادن زیبایی و جوانی پوست برای افراد ناخوشایند خواهد بود. امروزه روش‌های زیادی برای برگرداندن این زیبایی و ازبین‌بردن چین‌وچروک‌های پوست وجود دارد که به‌وسیله آن‌ها می‌تواند مجدداً جوانی را به پوست برگرداند. دو نمونه از این روش‌ها، تزریق چربی و تزریق ژل در زیر پوست است.

در این مقاله قصد داریم این دو روش را برای شما به‌صورت مختصر معرفی کرده و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم تا مشخص شود انجام کدام روش بهتر از دیگری است.

تزریق چربی

تزریق چربی در زیر پوست یکی از روش‌های حجم دهندگی به پوست و جوان‌سازی محسوب می‌شود. به‌این‌ترتیب که در این حالت چربی به‌عنوان فیلر یا حجم دهنده پوستی مورداستفاده قرار می‌گیرد. روش انجام آن به این صورت است که از چربی اضافی قسمتی از بدن خود بیمار برای درمان استفاده می‌شود که علاوه بر ماندگاری بالای آن باعث بروز عوارض کمتری خواهد شد چون مواد تزریقی یا همان چربی‌ها از بدن خود شخص است و سازگاری کامل را با بافت بدن دارد.

در طول زمان انجام تزریق چربی، محل موردنظر به طور مرتب ماساژ داده می‌شود تا چربی تزریق شده به‌صورت یکنواخت در محل موردنظر در زیر پوست قرار بگیرد. نکته‌ای که در این روش حائز اهمیت است این است که میزان تزریق چربی باید بیشتر از مقدار موردنظر باشد زیرا قسمتی از آن ممکن است بعد از تزریق مجدداً جذب بدن شخص شود.

به همین دلیل توصیه می‌شود این عمل با فاصله دو ماه بعد از مرحله اول تکرار شود، زیرا جذب چربی در بدن افراد مختلف با هم تفاوت دارد. در برخی افراد ممکن است در مرحله اول به نتیجه دلخواه آن‌ها خیلی نزدیک باشد و در برخی دیگر ممکن است مقدار زیادی از چربی جذب بدن شده و در تزریق دوم این مشکل جبران شود.

تزریق ژل

در این روش از موادی که به آن‌ها ژل گفته می‌شود به‌عنوان فیلر استفاده می‌کنند. این مواد را به‌وسیله سوزن‌های مخصوصی به زیر پوست تزریق شده و به‌این‌ترتیب باعث ازبین‌رفتن خطوط صورت و پرکردن قسمت‌هایی از صورت که حجم خود را ازدست‌داده‌اند می‌شود. این ژل‌های تزریقی موادی مصنوعی و ساخته شده از ترکیب چند ماده هستند که بعد از تزریق به زیر پوست باعث جوان‌سازی آن می‌شوند.

 

ژل‌های مورداستفاده برای تزریق دارای طول عمرهای مختلفی هستند که از 6 ماه تا 2 سال متفاوت است و بر اساس همین طول عمرها تزریق می‌شوند و ماندگاری آن نیز به این عامل بستگی دارد. تزریق ژل به پوست صورت به‌وسیله چند تزریق کوچک در قسمت‌های مشخص شده انجام می‌شود تا خطوط ایجاد شده در اثر افزایش سن را برطرف ساخته یا باعث برجسته شدن قسمتی از صورت شود.

تزریق چربی بهتر است یا تزریق ژل؟

برای درک بهتر این موضوع بهتر است به طور هم‌زمان مزایا و معایب این دو روش بیان شده و با یکدیگر مقایسه شود. برای بیان برتری یکی از این دو روش نسبت به دیگری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تزریق چربی با بدن شخص سازگاری بیشتر و عوارض کمتری دارد زیرا مواد آن طبیعی بوده و از چربی‌های اضافی بدن خود بیمار گرفته می‌شود ولی ژل‌های تزریقی ماده‌ای مصنوعی هستند که از ترکیب چند ماده دیگر ساخته شده‌اند.
 • تزریق چربی می‌تواند بر جوان‌سازی کل صورت تأثیر بگذارد چون مواد آن طبیعی و از بافت بدن است ولی در عوض تزریق ژل دقیق‌تر است و فقط بر ناحیه موردنظر فرد اثر می‌گذارد.
 • زمان ماندگاری تزریق چربی در بدن فرد بیشتر است و دوام بیشتری دارد چون یک روش طبیعی محسوب می‌شود درصورتی‌که در تزریق ژل این ماندگاری کمتر است و در دوره‌های کوتاه‌تری نیاز به تزریق مجدد دارد. البته طول عمر و ماندگاری چربی نیز کاملاً بستگی به نوع بافت بدن فرد و میزان جذب آن دارد و در افراد مختلف متفاوت خواهد بود.
 • تزریق چربی در مقایسه با تزریق ژل یک عمل جراحی کوچک شناخته می‌شود زیرا باید ابتدا چربی از قسمتی از بدن شخص که در آن چربی اضافه است برداشته شود و بعد به قسمت موردنظر تزریق شود ولی در تزریق ژل این‌گونه نیست و هیچ جای زخمی وجود نخواهد داشت و فرد برای انجام آن نیاز به بی‌حسی ندارد و دردی احساس نخواهد کرد.
 • ازآنجایی‌که روش تزریق چربی یک عمل جراحی هرچند کوچک است برای انجام آن وجود اتاق عمل و حضور پزشک جراح ضروری است درصورتی‌که برای تزریق ژل استریل بودن اتاق و وسایل کفایت می‌کند.
 • چربی علاوه بر جوان‌سازی و پرکردن نواحی فرورفته پوست دارای خواص درمانی هم هست و می‌تواند ساخت کلاژن را در بدن تقویت کند درصورتی‌که ژل فقط خاصیت جوان‌سازی و پرکنندگی دارد.
 • امکان تزریق چربی در تمامی قسمت‌های صورت وجود دارد ولی نواحی مناسب برای تزریق ژل کمی محدودتر است و فقط در قسمت‌های خاصی از صورت این امکان وجود دارد. حتی امکان تزریق چربی در دیگر قسمت‌های بدن نیز وجود دارد و هیچ مانعی برای انجام آن وجود ندارد درصورتی‌که تزریق ژل در حجم کمتر و محدودتری انجام می‌گیرد.
 • در تزریق چربی امکان جابه‌جایی یا گلوله شدن و تجمع آن در زیر پوست وجود ندارد ولی ژل به دلیل مصنوعی بودن مواد آن ممکن است در برخی موارد در زیر پوست گلوله شده یا دچار جابه‌جایی شود.
 • مدت‌زمان لازم برای انجام تزریق چربی حدود 2 ساعت است که شامل برداشتن چربی و تزریق آن می‌شود درصورتی‌که تزریق ژل در زمان بسیار کوتاه‌تری انجام می‌شود.
 • امکان بروز حساسیت در تزریق چربی وجود ندارد ولی در تزریق ژل بستگی به نوع مواد و کیفیت آن دارد و در صورت استفاده از مواد نامعتبر و بی‌کیفیت می‌تواند حساسیت‌های پوستی شدیدی برای فرد ایجاد نماید.
 • مدت ‌زمان بهبودی در تزریق چربی طولانی‌تر است و فرد می‌تواند بعد از حدود دو هفته استراحت به انجام کارهای روزمره زندگی خود بپردازد، ولی در تزریق ژل به این دلیل که مواد به‌آسانی در زیر پوست تزریق شده و اثر آن نیز بعد از تزریق ظاهر می‌شود نیاز به دوره نقاهت و استراحت فرد ندارد.
 • انجام تزریق چربی نسبت به تزریق ژل یک درمان پرهزینه‌تر برای بیمار محسوب می‌شود.

باتوجه‌به موارد گفته شده و مقایسه آن­ها باهم نمی‌توان به‌صورت قطعی بیان کرد که تزریق چربی بهتر است یا تزریق ژل یا کدام روش نسبت به دیگری برتری دارد زیرا هرکدام دارای مزیت‌ها و معایب خاصی هستند و مشخص‌کردن این موضوع بستگی به نظر متخصص موردنظر بر اساس نیازهای بیمار دارد. هیچ‌کدام از این روش‌ها دائمی نیستند و فقط زمان ماندگاری آن‌ها تفاوت دارد.

نتیجه گیری

همان‌طور که گفته شد روش‌های فراوانی برای زیبایی و جوان‌سازی پوست وجود دارد که دو نمونه از پرکاربردترین این روش‌ها تزریق چربی و ژل در زیر پوست است که باعث ازبین‌رفتن خطوط و چین‌وچروک‌ها و پرکردن نواحی فرورفته پوست صورت می‌شود.

برای دستیابی به نتیجه مطلوب و دلخواه بایستی انجام هر دو روش در مراکز معتبر و زیر نظر پزشکان و متخصصان مجرب در این حوزه انجام شود تا علاوه بر ماندگاری بیشتر و بروز عوارض کمتر برای فرد، نتیجه دلخواهی حاصل شود. نوع مواد و وسایل به‌کاررفته در این روش‌ها بسیار اهمیت دارد و باید توجه ویژه‌ای به آن شود.

تمام تلاش ما در کلینیک زیبایی دکتر امانی فراهم کردن بهترین امکانات با بالاترین کیفیت برای شما عزیزان است. برای رزرو وقت می توانید با شماره کلینیک تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
مشاوره و دریافت نوبت